top of page
  • Writer's pictureJorma Liivalaid

Kas kinnisvaraturg on jälle üleval?

Vaatame täna, kuidas on kinnisvaraturg muutunud pärast kriisiolukorda. Kuidas ja kas on senine vähene nõudlus kasvanud ning mis võib tulevikus toimuma hakata.


Kinnisvaraturul tuleb suvi pigem positiivsel noodil. Tehingute arv Tallinna korteriomanditega on 630, mis on 15% rohkem kui eelmisel kuul. Aprillikuu põhjaga võrreldes oleme juba tõusnud 30%. Eelmise aasta juuniga oleme veel 20% maas, aga on näha, et taastume hästi ning ka maaklerina on näha, et ostjaid ja huvi on.

Hetkel ollakse veel natukene valivamad kui oldi enne. Kohati on tekkinud olukord, kus atraktiivsed objektid saab kohe ära müüdud, mitte nii atraktiivsetel objektidel on näha, et inimesed on valivamad ning müügiprotsess võtab rohkem aega. Pankade poolt hoitakse veel tagasi, ning selle järele jäävad ka paljud tehingud pidama. Samuti on ka näha, et pakkumiste arv on hakanud veidike kasvama.

Vaatamata kõigele kasvab tehingute hind. Juunis oli keskmine korteri ruutmeetri hind 2134€, millega oleme tagasi kõigi aegade tipus, mis oli mullu detsembris. Jällegi kui vaadata tehingute statistikat hoone esmakasutusaasta järgi, siis vanemate korterite puhul, eriti, mis on nõuka ajal ehitatud, siis nende hinnad jätkuvalt langevad. Teisisõnu - delta keskmise ruutmeetri hinna vahel, mis jätkuvalt tõuseb ja vanemate korterite tehinguhinna vaheline delta järjest kasvab.

Kuna pank saab takistuseks eelkõige tehingute puhul vanemate korteritega, siis siin võivad hinnad endiselt allapoole tiksuda. Sama toimub uusarendustes. Olen paaril uusarenduses inimestega suhelnud ja on tunne, et seal oodatakse hindade langemist isegi rohkem ja see tekitab ka madalama nõudluse.

Kui praegu on veel uusarenduste jaoks tehinguid, mis olid varasemalt võlaõigusliku bronni all ja millega praegu jõutakse tehingusse, siis aasta teises pooles on ootusest ja madalamast nõudlusest ilmselt uusarendustehinguid vähem. Kuna tegemist on kõrgema ruutmeetrihinnaga objektidega, siis võib see aasta teises pooles tehingute keskmisele ruutmeetrihinnale hakata mõju avaldama.

Kokkuvõtteks saab öelda, et nõudlus tuleb turule tagasi ja ka pankadelt on kuulda olnud signaale, et töötukassa abiraha, mida tööandja võis kasutada palkade maksmiseks, on peamine põhjus, miks pangad praegu paljusid tehinguid ei finantseeri. Kui pärast seda on laekunud tavapalk 3 kuu jooksul, siis vaadatakse olukord uuesti üle. Ilmselt see on hetk, kus hakatakse tehinguid uuesti tavapäraselt finantseerima ehk kinnisvara turu jaoks ei ole hullu midagi. Võibolla siin-seal korrektuure tuleb, aga kui nõudlus leiab tasakaalu punkti ülesse, läheb kindlasti hinnakasv edasi.Liitu uudiskirjaga, et saada üle nädala kinnisvaraturu siseinfot:

12 views0 comments

Comments


bottom of page