top of page
  • Writer's pictureJorma Liivalaid

Kuidas ajastada kinnisvaraturul ostu- või müügitehingut?

Eelnevalt olen rääkinud, et hetkel on kinnisvaraturul ootel kõvasti nõudlust. Põhjuseid on palju: töökohaga seotud ebakindlus – valus teema, mis on väga paljusid mõjutanud. Teiseks pangad, kuna paljud tehingud pole saanud finantseeringut. Pangad on muutunud praegu väga valivaks ja nad kaaluvad hoolikalt, milliseid objekte finantseerivad. Kindlasti lisab ebakindlust ka ostjate käitumine – keegi ei tea, millal hinnad langevad ja kas üldse, võibolla peaks tänasel hetkel veidi ootama, et saaks hiljem parema hinnaga osta.

Kuidas siis tänasel turul oma tehinguid ajastada? Täna räägime, millal on kõige õigem hetk osta ja millal müüa.Müüd ja ostad

Juhul, kui oled enda vana elukohta vahetamas – müüd ja ostad, siis tänasel turul müüma hakates on viie või enama protsendiline korrektsioon juba toimunud. Selleks, et leida ostjat, peab talle pakkuma väga vinget diili. Suure tõenäosusega tähendab see ka hinna langetamist, mis aga ei tähenda, et oleksid eelneva turusituatsiooniga võrreldes halvemas positsioonis.

Kuna elukohta vahetatakse pigem suurema vastu (kahetoaline kolmetoalise vastu jne), siis uus kodu maksab juba nagunii rohkem. Sinu töö on eelkõige läbi rääkida ostmisel, et saada hinda alla vähemalt sama palju, kui pidid oma kinnisvara müües langetama. Sest ka objektil, mida ise osta soovid, on hetkel nõudlus tunduvalt langenud ning kui sealt saada sama suur allahindlus, oled isegi paremas seisus, kui turu aktiivsel ajal ning see kehtib läbi terve langustsükli.

Ainult ostad

Kui oled ainult ostmas, võib-olla ostad esimese kodu või vaatad kinnisvara investeerimiseks, siis mida rohkem hinnad langevad, seda rohkem oled võidus, sest saad sama raha eest rohkem kinnisvara või sul on võimalik osta parem objekt. Muidugi on võit suurim, kui ostad turu absoluutsest põhjast, kuid keegi meist ei tea, millal see tuleb. Praegusel hetkel ilmselt veel mitte.

Ainult müüd

Kui soovid ainult müüa, nt tühjaks jäänud kinnisvara või investeerimisobjekti, siis sellisel juhul on kõige tähtsam küsimus, kas sul võib seda raha vaja minna lähima 1-2 aasta jooksul. Oleneb sellest, kui pikalt langustsükkel kestab. Üüriturg ei ole samuti hetkel kiita, kuid võib-olla tasub leppida madala üüritootlusega ja oodata, et tsükkel saaks läbi ning siis vajadusel realiseerida. Muidugi, kui tegemist on investeerimisvaraga, siis on ehk mõistlik praegu väikese allahindlusega realiseerida, et hiljem turu tõusust ka kasu lõigata.

Kokkuvõtvalt tuleks toimida järgmiselt:

· Kui müüd ja ostad, tuleks objektil, mida osta soovid, hinda alla kaubelda sama palju, kui ise pidid müügihinnas alla laskma. Sellisel juhul oled isegi paremas positsioonis kui turu aktiivsel ajal.

· Ainult ostes on olukord hea. Võimalik on soetada sama raha eest paremat objekti, sest hinnad on all.

· Ainult müües tuleks läbi mõelda, kas vajad seda raha 1-2 aasta jooksul. Kui ei vaja, siis oota müümisega.Liitu uudiskirjaga - saad üle nädala kinnisvaraturu siseinfot:

16 views0 comments

Comments


bottom of page