top of page
  • Writer's pictureJorma Liivalaid

Nüüd siis hinnad kukuvad?!

Suvi liigub kiiresti ja ongi aeg uueks turuülevaateks. Nagu ikka, vaatame Eesti kinnisvaraturu põhilist indikaatorit - Tallinna korteriturgu.Tehingute arv

Juulikuus tehti Tallinna korteriomanditega 668 tehingut, mis on natuke rohkem kui juunis. Küll oleme kõige aktiivsematest perioodidest eelmise aasta lõpus veel ca 20% allpool, aga taastume igati jõudsalt. Mida on ka turul näha. Ilmselt lähikuudel veel tehingute rekordit oodata ei ole, kuid oleme juba turu jaoks mõistlikul tasemel ning sügiskuudel tehingute arv kindlasti tõuseb edasi.

Hinnad

Kui tehingute arv tegi läbi suure languse ja nüüd oleme kiiresti taastunud, siis tehingute hind on olnud üsna stabiilne. Tehingute hind on küll langenud, kuid võib öelda, et tegemist on oodatud langusega. Juulikuus oli Tallinna korteriomandite keskmine ruutmeetrihind 1986 eurot, mis on tegelikult mullu juuliga samal tasemel. Tuletan ka meelde, et juunis olime kõigi aegade rekordile väga lähedal.

Miks just oodatud langus? Kui vaadata statistikat, siis näeme, et nii loogikavastane hindade kasv kriisiajal, kui ka praegune langus, on pigem põhjustatud sellest, palju tehti tehinguid uute või vanade korteritega, kui ka sellest, mis nende varade hinnad reaalsuses tegid. Aprillist juunini oli kõige raskem paneelikatega, see osa sai kõige rohkem kannatada, kuid praegu on tehingute arvu kasv tulnud just paneelmajadest, samal ajal kui uute korterite tehingute arv on jäänud madalamale. Seetõttu langeb ka keskmine hind.

Maaklerina näen, et nõudlust on turul piisavalt, et peatada igasugune hinnalangus, kuid statistika näitab mõnda aega veel madalamaid hindu.

Mis edasi?

Kui mõelda, mis hakkab juhtuma pärast kriisi, siis kindlasti Tallinna elanikkond ei vähene ja nõudlus Tallinna korterite vastu sügisel jätkab kasvamist.

Samas on üks trend muutumas. Seni pikalt langenud pakkumiste arv on pöördunud tõusule. Päris palju on müügiturule jõudnud üürikortereid, isegi mitte Airbnb korterid, nagu oleks võinud arvata, pigem just tavalisi ema-isa üürikad. Kuna tootlus on seal kõvasti langenud, siis keegi ei viitsi enam sellega tegeleda. Korterid, mis tühjaks jäävad, pannakse müüki, mistõttu on ajalooliselt nende hinnad väga heal tasemel. Pakkumise kasv on positiivne, kuna ostjatel on nüüd valikut rohkem.

Ka pangad on hakanud pärast igasuguseid abipakette jälle ilusti laenu pakkuma, mis samuti on turu jaoks positiivne tõuge.

Kokkuvõtvalt

Praegune kinnisvaraturg taastub kriisist ning midagi ootamatut ei ole juhtunud. Tehingute arv kasvab vaikselt ning hinnad langevad, nagu oli ka oodata. Ka üürituru olukord on taastumas. Uueks trendiks on saamas Tallinna ümbruses asuvad kinnisvarad, et inimestel oleks koht, kuhu minna.Liitu uudiskirjaga, et saada üle nädala kinnisvaraturu siseinfot:

20 views0 comments

コメント


bottom of page